pościel z wypełnieniem

Jaka pościel z wypełnieniem dla niemowlaka, a jaka dla przedszkolaka?

Pościel dla dziecka jest niezbędnym elementem wyprawki – przydaje się już od pierwszych chwil życia malucha. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo różnych propozycji i nic dziwnego, że nie wiesz na jaki model się zdecydować. Zanim kupisz pościel dla swojej pociechy, sprawdź najistotniejsze kwestie, którymi należy się kierować podczas zakupów.

Pościel dziecięca z wypełnieniem – zawsze dostosowana do wieku

Pierwszą, najważniejszą sprawą jest to, aby pościel była dostosowana do wieku dziecka. Nie chodzi tu o walory estetyczne, choć one również mają duże znaczenie, ale o to, aby wypełnienie i rozmiar kołdry oraz poduszki były dostosowane do wieku malucha. Na pewno zauważyłaś, że pościel dla niemowląt nie ma zbyt grubego wypełnienia, a poduszka jest płaska. Takie rozwiązanie jest bezpieczne – noworodek i niemowlę nie ma jeszcze w pełni ukształtowanych mięśni, kiedy się obróci, może mieć kłopot z powrotem do poprzedniej pozycji ciała. Dlatego zarówno kołdra, jak i poduszka muszą mieć lekkie wypełnienie, które minimalizuje ryzyko przyduszenia.

Dla przedszkolaka przyda się cieplejsza kołderka! Niemowlę często śpi w śpioszkach z zakrytymi stopami, przedszkolak do snu zakłada bawełnianą piżamkę i musi mieć cieplejszą kołdrę. Gdy w domu jest bardzo zimno możesz wybrać pościel z wypełnieniem puchowym, a gdy Twoje dziecko jest alergikiem, konieczne będzie zaopatrzenie się w antyalergiczną pościel, która nie przyciąga kurzu i roztoczy. Dla niemowląt do wypełniania kołder nigdy nie stosuje się puchu. W tym wypadku wystarczy wypełnienie bawełniane.

Estetyka – pościel z wypełnieniem dla dzieci

Dla niemowlęcia możesz wybrać pościel o uniwersalnym wyglądzie, która pasuje dla dziewczynki i chłopca. Postaw na odcienie szarości, granat lub beż. Dla przedszkolaka wybierz modną pościel w oryginalne wzory. Obecnie odchodzi się od krzykliwych kolorów, a specjaliści twierdzą, że mogą one przyczyniać się do kłopotów z zaśnięciem i wieczornym wyciszeniem. Jeśli Twoje dziecko jednak upiera się przy energetycznych barwach, możesz kupić taki model – niektórzy uważają, że należy pozwolić pociechom, aby same dokonywały wyborów odnośnie swoich ubrań czy akcesoriów, w tym pościeli.

Gdy Twój kilkulatek marzy o pościeli z ulubionym bajkowym bohaterem, warto czasem iść na kompromis i wybrać taki produkt, który trafi również w Twoje gusta. Ważne też, aby pościel była łatwa w utrzymaniu czystości: odporna na pranie w wysokich temperaturach ( minimum 60 stopni ), prasowanie oraz miała trwały, nie farbujący kolor.