kostka brukowa

Układanie kostki brukowej na podjeździe

Wybór kostki brukowej zależy w głównej mierze od przeznaczenia nawierzchni, na której będziemy ją układać. Kostka przeznaczona na podjazd powinna być grubsza niż ta, którą układamy na ścieżkach ogrodowych czy na tarasie. Kostka ta bowiem musi wytrzymać dosyć duże obciążenia.

Najlepszym wyborem jest kostka o grubości co najmniej 6 cm. Należy również pamiętać, że niezwykle istotne jest zbudowanie dobrej jakości podbudowy, gdyż tylko w ten sposób unikniemy zapadania się kostki oraz rozchodzenia się pojedynczych elementów. Grubsza kostka na solidnej podbudowie z pewnością będzie nam służyła przez wiele lat.

Polecamy: solidna firma brukarska Kraków – MK BRUK

Kostka betonowa a kostka granitowa

Wybór spośród kostki betonowej a kostki granitowej zależy przede wszystkim od naszego gustu, oczekiwań oraz tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Betonowa kostka jest popularniejsza. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów tej kostki, ma również różnorakie wzornictwo i faktury. Spotkać możemy zarówno kostkę o jednolitym kolorze, jak i kostkę barwioną na różne odcienie tak zwaną melanżową. Kostki te są bardzo atrakcyjne i są często wybierane przez inwestorów. Kostka brukowa betonowa może być również pokryta wierzchnią chropowatą warstwą stworzoną z małych kamyczków. Taka kostka świetnie imituje kostkę granitową. Natomiast kostka granitowa jest to materiał naturalny, gdyż pozyskiwany jest z ciosanych kamieni. Jest bardzo odporna na działanie czynników atmosferycznych, jest bardzo wytrzymała i niezwykle atrakcyjna wizualnie. Zarówno kostka betonowa jak i granitowa sprawdzi się na podjeździe. Warto jednak pamiętać, że układanie kostki brukowej możemy wykonać samodzielnie, jednak układanie kostki granitowej lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie.

Układanie kostki na podjeździe

Niezależnie od tego jaką kostkę wybierzemy bardzo ważnym etapem układania kostki jest przygotowanie podłoża. Do tego etapu należy się bardzo solidnie przygotować. Proces ten warto co najmniej skonsultować z profesjonalną ekipą, gdyż od tego zależeć będzie efekt finalny. Po dokładnym przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do układania kostki. Warto na tym etapie wrócić na chwilę do projektu kostki, by jak najlepiej rozplanować pracę.

Układanie kostki brukowej czy granitowej nie stanowi zwykle większego problemu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na estetykę wykonania oraz nie spieszyć się z układaniem poszczególnych elementów. Precyzyjne ułożenie kostki gwarantuje, iż efekt będzie nas z pewnością satysfakcjonował.